Olan
Mod_Expert

Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 694
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 14:57, 22 Kwi 2006 Temat postu: Minikomputer zamiast z układów scalonych zbudowany... z DNA |
|
|
Nie da się go zobaczyć gołym okiem, a w kropli wody zmieściłoby się takich komputerków około biliona. Jednak w pełni zasługuje on na miano komputera: sam analizuje docierające z otoczenia informacje i podejmuje stosowne decyzje. Biokomputerek został zaprojektowany do rozwiązywania konkretnego zadania: powstrzymywania działalności chorobotwórczych genów. Wyszkolono go do walki z genami, które, jak się uważa, przyczyniają się do rozwoju drobnokomórkowego raka płuc oraz raka prostaty. Mikrokomputer wykrywa pierwsze sygnały, że chorobotwórczy gen zaczyna się uaktywniać. Natychmiast po wykryciu pierwszych sygnałów obecności wroga podejmuje kontratak - tworzy cząsteczki DNA, które działają jak lek przeciwnowotworowy.
Podczas gdy komputery elektroniczne manipulują ciągiem zer i jedynek, to biologiczne korzystają z informacji zakodowanych w sekwencji czterech nukleotydów, z jakich składa się DNA (A, C, G i T).
Zespół prof. Ehuda Shapiro z Instytutu Weizmana w Izraelu stworzył z DNA komputerowego doktora. Jego składniki - odpowiednio przygotowane, tj. zaprogramowane, nici DNA (software) i enzymy (hardware) - wlewa się po prostu do probówki, gdzie są komórki przygotowane do badania.
Komputer rozpoznaje poziom stężenia określonych cząstek mRNA, które mogą sygnalizować pojawienie się w organizmie komórek rakowych (eksperymentowano na komórkach pewnego rodzaju raka płuc i prostaty). W przypadku wykrycia określonej kombinacji i stężenia mRNA następuje produkcja lekarstwa, czyli znanych w medycynie ze swych własności antyrakowych jednoniciowych cząstek DNA.
Biokomputery mają znaczną przewagę nad tradycyjnymi komputerami z krzemu. - Miliardy razy większą pamięć i szybkość, niską energochłonność, dużo mniejsze rozmiary. Ledwie gram DNA mieści informacje, które w zapisie cyfrowym zajęłyby dziś aż bilion dysków kompaktowych.
Cząsteczki DNA pełnią zarówno rolę „oprogramowania", sygnału wejścia i wyjścia, jak i same - dla swoich obliczeń - dostarczają sobie niezbędnej energii. W jednej kropli roztworu wodnego może pracować jednocześnie ponad bilion molekularnych procesorów wykonujących miliard operacji na sekundę. Armia miniaturowych lekarzy w każdej komórce ciała - taka wizja zaczyna się już spełniać. Naukowcy przedstawiają pierwszy komputer zbudowany z DNA, który potrafi postawić diagnozę i wyleczyć.
Biokomputery mogą (tak jak zwykły pecet) jednocześnie zajmować się różnymi operacjami. Trwają prace nad zaprojektowaniem mieszaniny „lekarzy” różnych specjalności. Tak by jeden korzystał z informacji wypuszczonej z innego lub z kilku innych.
Post został pochwalony 0 razy
|
|